Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 20 Kwi 2019, 21:01
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Sejny

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Mar 2010, 11:10 
Awatar użytkownika

Odwiedziłam Sejny. Ciekawa jestem porównania wrażeń z Waszymi... bo wiem, że byliscie i (chyba?) Wam się podobało. A dla mnie to było całkiem nowe doświadczenie, chyba najdalej na wschód wysunięte miasteczko, jakie zdarzyło mi się oglądać.
Po niedawnych doświadczeniach dyskusyjnych o Dukli, tym razem nie powiem, że nie podobało mi się, bo nie było pizzerii ;) Nie spodziewałam się, że będzie i miałam ze sobą kanapki na drogę. Ale kiedy zobaczyłam czynną wypożyczalnię kaset wideo... to jakbym się w czasie cofnęła o dobre 10 lat. Kto w 2010 roku ich jeszcze uzywa?

Za to mam garść innych spostrzeżeń, jak to u mnie - głównie obrazkowych, postaram się jeszcze dziś wrzucić do serwisu.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Mar 2010, 12:06 
Awatar użytkownika

Na początek - klasztor. Bo nie da się ukryć, że to centralny punkt, a miasteczko jest do tylko niego przyklejone. Piękny i zaskakująco dobrze utrzymany. I sądząc z rozmiarów (i w ogóle wystepowania) płatnego parkingu, pewnie w sezonie przewalają się tam spore grupy turystów i pielgrzymów?

Bardzo podobała mi się tablica informacyjna dotycząca historii klasztoru, zaczynająca się słowami: "Historia tego obiektu sięga czasów odległych. Miejsce to miało szczególne znaczenie w przeszłości (...)" Że też nie znałam tego tekstu, kiedy zdawałam egzaminy z historii architektury :) Do każdego obiektu by pasowało :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Mar 2010, 00:20 
Awatar użytkownika

Mi generalnie Sejny się podobają, choć nie z uwagi na zabytki. Przede wszystkim możemy tu doświadczyć owego specyficznego, peryferyjno-kresowego klimatu. Nie wiem, czy Ty czułaś to samo, ale ze stwierdzenia "najdalej na wschód wysunięte miasteczko, jakie zdarzyło mi się oglądać" wnoszę, że tak.

Poza tym, bez dwóch zdań, Sejny to niezwykły ośrodek kulturalny, który żeby w pełni docenić trzeba by było smakować kilka dni z rzędu. Mi ta sztuka, jak dotąd niestety się nie udała, więc w tym zakresie pozostaje wielki niedosyt.

Oprócz Sejn na Ścianie Wschodniej zauroczyły mnie także Krynki, a nade wszystko Wielkie Oczy. Ta ostatnia miejscowość pewnie daltego, że miałem okazję mieszkać w niej przez ponad dwa tygodnie. I to u nowo poznanych mieszkańców, w ich prywatnym obejściu, w jednym pokoju.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Mar 2010, 02:57 
Awatar użytkownika

A nie, chyba kresowość poczułam dużo bardziej w Puńsku, gdzie widziało się i słyszało tę dwujęzyczność. Sejny, przynajmniej o tej porze dnia i roku, były właśnie takie "przyklejone" do klasztoru, im dalej od niego, tym mniej się wokół mnie działo. Nie wiem, z czego utrzymują się mieszkańcy, ale odniosłam wrażenie takie jak w letniskowych miejscowościach poza sezonem, nastrój jakiegoś takiego "przestoju w interesie".
Z tą kulturą to obawiam się, że można też tylko doświadczyć w sezonie - plakaty z ogłoszeniami o koncercie jazzowym, wystawie fotografii z podróży do Rosji czy wystawie szkiców do Haiku Miłosza nie było dla mnie niczym "niepowtarzalnie lokalnym" i wartym powrotu tam później (jak już pisałam, byłam tam dość wcześnie rano, w godzinach, w których zwiedzać od środka to można kościoły i sklepy spożywcze ;) ). Na co dzień mijam dziesiątki takich plakatów u siebie w Trójmieście.

Zastanawiam się, jak jeszcze daleko można by zapuścić się w boczne ulice i co bym tam znalazła. Bo po opuszczeniu "1-szej strefy" obejmującej klasztor i główną ulicę, obeszłam jeszcze kilka bocznych z zachowaną drewnianą zabudową, a dalej było już jak wszędzie w Polsce - jakieś klockowate domy jedno- i kilkurodzinne.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Mar 2015, 11:40 

moze to komus sie przyda o ile by odwiedzil nasze strony STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNO-KULTURALNE W JANOWIE PODLASKIM

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 5 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8532 | Wszystkich tematów: 528 | Wszystkich użytkowników: 2393