Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 17 Lut 2019, 14:10
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Darmowe fotografowanie w muzeach

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 01 Lip 2010, 14:40 
Awatar użytkownika

Nie bardzo wiedząc gdzie umieścić poniższą informacje, wklejam ją w ten dział:

Możemy za darmo i bez pozwolenia fotografować w muzeach
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał do Rejestru Klauzul Niedozwolonych postanowienie umowne, które często znajduje się w regulaminach polskich muzeów i które zakazuje fotografowania sal muzealnych i eksponatów bez zgody muzeum lub bez wniesienia stosownej opłaty.
Wszystko za sprawą pozwu złożonego przez Pana Michała Kosiarskiego, który zakwestionował zapis w regulaminie Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, mówiący że:
„Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora Muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty.”
W dniu 5 marca 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał mu rację, a wyrok się uprawomocnił, gdyż muzeum nie wniosło sprzeciwu. W rezultacie wszystkie polskie muzea muszą usunąć ze swoich regulaminów podobne zapisy, a pobieranie jakichkolwiek opłat za możliwość fotografowania jest od 25 maja br. niedozwolone, gdyż tego właśnie dnia UOKiK pod pozycją nr 1945 dokonał wpisu w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 01 Lip 2010, 15:59 
Awatar użytkownika

Proszę, proszę... bardzo dobra informacja. Chyba sobie wydrukuję Pana wpis i będę się nim posługiwał w każdym muzeum, gdzie pobierane są opłaty. W ostatni weekend tego typu opłaty uiszczałem w zamku w Oporowie i w skansenie w Maurzycach. Z jednej strony nie mam nic przeciwko temu, żeby takie opłaty wnosić, bo się są specjalnie uciążliwe i wysokie, ale chciałbym wiedzieć na co zostaną przeznaczone. Chętnie doinwestuję w ten sposób nasze zabiedzone placówki kulturalne, jednak chciałbym żeby pieniądze te zostały wydawane w racjonalny sposób.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 03 Lip 2010, 16:07 
Awatar użytkownika

Cenna informacja. Za parę dni wybieram się do kopalni krzemienia pasiastego Krzemionki Opatowskie (woj. świętokrzyskie) i tam sprawdzę. O wynikach poinformuję

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 04 Lip 2010, 08:24 
Awatar użytkownika

Dzięki, ważna informacja :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Lip 2010, 20:35 

Szkoda że dopiero teraz to przeczytałam. Ostatnio byłam w muzeum w Oświęcimiu i tam równiez ten zakaz obowiazywał wewnątrz budynków.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 12 Lip 2010, 13:14 

Polecam lipcowy numer Digital FOTO * VIDEO. Temat numeru - "Prawa i przywileje fotografa" a w nim m.in. prawo do zdjęcia,problemy z autorstwem,uwagi na regulaminy galerii,fotografowanie ludzi, zgoda na publikację, kiedy nie trzeba zgody na publikacje,fotografowanie na imprezach,w mieście i plenerze,fotografowanie w wnętrzach i muzeum. Fotograf w kościele - widzialny czy niewidzialny,czego nie wolno,proboszcz rządzi,czego nie wolno,podstawa prawna. P o l e c a m.....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 13 Lip 2010, 16:42 
Awatar użytkownika

Borowiak napisał(a):
Polecam lipcowy numer Digital FOTO * VIDEO. Temat numeru - "Prawa i przywileje fotografa"
Wielkie dzięki. Na pewno skorzystam. Sam mam z tym zawsze mnóstwo problemów. Już nie mówiąc o tym, że regulamin serwisu piszę już drugi rok :-). Ale to ostatnie to raczej przez awersję do wszelkich przepisów, bo tak się przez przypadek składa, że jestem z wykształcenia (ale tylko z wykształcenia) prawnikiem :-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 15 Lip 2010, 17:08 
Awatar użytkownika

Niestety, nie dojechałem w zapowiedziane miejsce, i póki co nie miałem okazji sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości :oops: . Pozdrawiam

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 05 Lip 2011, 12:29 

Brzmi ciekawie, dobrze że dotarłem do tego posta. W ogóle uważam, że opaty za robienie zdjęć to jakaś kpina. Jednak wiadomo, że w Polsce niestety chce zarabiać się na wszystkim....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 12 Wrz 2017, 14:16 

przeciez kazdy kto choc troche fotografuje jzu dawno o tym wiedzial. Na niektórych miejscach krajobrazach to się przydadzą sprzęty medyczne górskie co polecam http://wagimedyczne.com aby już lepsze fotografie robić z wyższego pułapu.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 10 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8516 | Wszystkich tematów: 526 | Wszystkich użytkowników: 2386