Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 10 Sie 2020, 12:41
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 15 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Co robić kiedy pada?

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 25 Lip 2010, 07:29 
Awatar użytkownika

Czasem się zdarza, że koniecznie chcę coś sfotografować, kiedy pada... Nie mam osłony przeciwdeszczowej na aparat - bo właściwie nie chodzi mi o ochronę samego sprzętu, zazwyczaj sama stoję pod parasolem i na aparat też się nie leje.

Tylko że kapie na obiektyw i czasem wręcz nie nadążam pomiędzy pstryknięciami wytrzeć kropli ze szkiełka. A wczoraj było jeszcze gorzej - było bardzo ciepło, więc obiektyw zaparowywał mi w kilka sekund i na nic zdało się chuchanie, wycieranie i chowanie się pod parasolem :(

Macie jakieś sposoby, jak sobie z tym radzić?

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 25 Lip 2010, 10:07 

Trochę może pomóc w ochronie obiektywu i szkła głęboka osłona przeciwsłoneczna, nawet taka zrobiona z dowolnej nakrętki od środków piorących itp. (uwaga na winietowanie).Duży wybór osłon tanich jest w Foto Complex ul.Armi Krajowej 23 Gdynia,tel.58 6201645, serwis i komis foto.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 28 Lip 2010, 04:05 
Awatar użytkownika

Niestety zakładanie osłony przeciwsłonecznej w dniu, kiedy i tak już jest zazwyczaj bardzo ciemno, jeszcze tę sytuację niedostatku światła pogorszy...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 28 Lip 2010, 10:00 

Nie sądzę aby osłona przeciwsłoneczna założona na obiektyw miała wpływ na ilośc docierającego światła. Filtry tak, ale osłona, która chroni przed bocznymi promieniami słonecznymi, refleksami światła,pozwala uniknąc "flar".

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Cze 2011, 09:47 

Borowiak napisał(a):
Nie sądzę aby osłona przeciwsłoneczna założona na obiektyw miała wpływ na ilośc docierającego światła. Filtry tak, ale osłona, która chroni przed bocznymi promieniami słonecznymi, refleksami światła,pozwala uniknąc "flar".

czytałam w internecie i sama tego doświadczyłam, że powoduje zmniejszenie docierającego światła

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Cze 2011, 16:30 

Sprawdz w Wikipedii - osłona obiektywu.....:))))

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Cze 2011, 20:37 
Awatar użytkownika

Najlepszym wyjsciem jest schowanie aparatu do torby i danie sobie spokój. Lepiej poczekać, aż przestanie padać...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Cze 2011, 23:39 
Awatar użytkownika

Z kropelkami deszczu to w zasadzie inaczej niż osłona przeciwdeszczowa lub parasol, albo wejście pod zadaszenie, nie można sobie poradzić. Co do zaparowania to spróbuj zrobić kilka takich zdjęć. Często wychodzą bardzo ciekawe, takie trochę matowe, po prostu inne.
Podobny temat występuje jak masz aparat na mrozie i wejdziesz do pomieszczenia, w którym musisz szybko zrobić zdjęcie. Mi się tak zdarzyło i wyszło coś ciekawego...
Z zaparowaniem zewnętrznej soczewki obiektywu można sobie spróbować poradzić delikatnie przecierając powłokę szmatką nasączoną w szamponie (tylko nie może być przesadnie nasączona). Jest to stary sposób płetwonurków, którzy w ten sposób zabezpieczają maski przed zapotnieniem :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Sie 2011, 21:49 

kiedy pada deszcz po prostu robi się zdjęcia, ważne żeby przed wyjściem aparat był w najchłodniejszym miejscu w domu może to zapobiec wewnętrznemu zadymieniu szkieł, chyba że ma się obiektyw profesjonalny dobrze doszczelniony... nie zniechęcałbym się od fotografowania ... noś aparat z obiektywem skierowanym w dół , częste mazanie szmatkami w trakcie deszczu jest nie wskazane ... jeżeli posiadasz jasny obiektyw można się ratować osłonami i to bez różnicy, czy to firmowe czy własnej roboty ... wszystko zależy co fotografujesz i jakie jest otoczenie ... jeżeli ptaki nad jeziorem dobry jest wędkarski namiot ... ja często fotografuję w deszczu pomimo jasnego obiektywu f/1,4 nie zakładam żadnych osłon fotografie w końcu mają pokazać deszcz , a nie słonko ... i czasami sam się dziwię że krople na soczewce dodały coś czego nigdy nie powtórzę są jak linie papilarne na dłoni ...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 01 Paź 2011, 12:26 

można i tak zabezpieczyc aparat i obiektyw http://www.wildlifewatchingsupplies.co. ... DUCTS.html

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 15 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkich postów: 8672 | Wszystkich tematów: 618 | Wszystkich użytkowników: 2474