Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 19 Kwi 2019, 01:01
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 14 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Prezentacja zdjęć - ramki

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 16:28 
Awatar użytkownika

Niektórzy z użytkowników strony używają tego prostego zabiegu (ramki) przy prezentacji swoich fotografii. Nie od dziś wiadomo, że to pomaga oglądającemu objąć wzrokiem kadr, tworzy złudzenie "pocztówki", zamkniętej kompozycji - takie zdjęcia zawsze są lepiej odbierane. Jak myślicie, czy rzeczywiście warto? Zawsze zastanawiam się, czy przypadkiem nie odwraca to uwagi od treści fotografii?

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 17:11 
Awatar użytkownika

Mi osobiście ten zabieg się podoba. Kiedyś, jeszcze w erze papierowych odbitek, dość często zamawiałem taką właśnie usługę. A teraz trochę nie mam na to czasu. No i przyjąłem, odnośnie swoich zdjęć, zasadę, jak najmniejszej obróbki komputerowej.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 18:29 
Awatar użytkownika

A mi czasem się podoba, czasem nie. Na pewno doskonale pasuje do zdjęć stylizowanych na "stare", takie właśnie jak dawniej papierowe odbitki. Za to profesjonalni fotografowie krajobrazu, przyrody i architektury, których prace podglądam i staram się od nich uczyć, nigdy tego nie robią.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 20:29 
Awatar użytkownika

A ja bym w to nie mieszał profesjonalistów. Zresztą ja akurat widziałem kilka wystaw renomowanych fotografów z ramkami (np. wystawy braci Kłosowskich). Więc moim zdaniem to kwestia li tylko gustu, a nie takiego lub innego podejścia do fotografii.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 20:43 
Awatar użytkownika

Mówisz o tych Kłosowskich?
http://klosowscy.pl ?

Na ich stronie chyba nie ma żadnych zdjęć z ramkami. Na wystawie to co innego, zazwyczaj wkłada się zdjęcia w passe-partout - dokładnie z tych powodów, o których pisałam w pierwszym poście tego wątku.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 21:15 
Awatar użytkownika

Ale na przykład tutaj już w grafice strony zaprojektowano białe ramki: http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti ... Itemid=190. To samo widać choćby na plfoto.com, część zdjęć ma ramki, a część nie. I zdecydowanie nie podjąłbym się kategoryzacji, że to jest profesjonalne, a tamto nie.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 21:17 
Awatar użytkownika

A w kwestii profesjonalistów, a dokładniej: prezentacji zdjęć na stronach internetowych przez profesjonalistów - nie miałam na myśli tego, że amatorzy robią ramki a profesjonaliści nie :) Chodziło mi raczej o przedział tematyczny.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 21:25 
Awatar użytkownika

Dla lepszego zobrazowania tego co mam na myśli: fotografie reportażowe i przyrodnicze National Geographic są tak nasycone treścią, że ramek nie potrzebują, taki zabieg odwróciłby uwagę odbiorcy od tego, czym mają "zaatakować". Za to zdjęcia ślubne, stylizowane na retro, portretowe czy artystyczne dzięki ramkom działają jeszcze lepiej i delikatniej.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 21:36 
Awatar użytkownika

To zmienia postać rzeczy :-). Choć w kwestii podziału tematycznego nie mam zdania. Ja osobiście już dwukrotnie byłem bliski ramek, ale ostatecznie od tego odstąpiłem. Zadecydowała chęć posiadania spójnych prezentacji swoich zdjęć ;-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Lut 2010, 21:44 
Awatar użytkownika

Ja też testowałam to na swoich zdjęciach, i doszłam do wniosku, że z nich wszystkich do ramek idealne są tylko czarno-białe detale architektoniczne. Czyli jednak w połączeniu z pewną stylizacją.
Do moich zdjęć pokazujących różne miejsca bardziej ogólnie jakoś mi nie pasują.

Dlatego przypatruję się tym z ramkami na stronie i zastanawiam się - pomaga czy przeszkadza?

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 14 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkich postów: 8532 | Wszystkich tematów: 528 | Wszystkich użytkowników: 2393