Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 10 Sie 2020, 13:36
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

 [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

    

Szeroki kąt w architekturze

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 01:57 
Awatar użytkownika

Postów: 278
Offline
Czy zdaniem Szanownych PolskichKrajobrazowiczów zdjęcia architektury ze zdeformowaną perspektywą są do przyjęcia czy też nie?
Będąc ostatnio w płockiej katedrze zrobiłem zdjęcia nie przejmując się zbytnio "walącymi się" kolumnami i okazało się, że jest coś ciekawego w takiej perspektywie - moim zdanie lepiej widać z jakimi problemami natury technicznej musieli poradzić sobie średniowieczni budowniczowie, aby powstały takie kompozycje łuków!


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 02:53 
Awatar użytkownika

Postów: 809
Offline
Jeśli chodzi o mnie to każdy przypadek rozpatruję indywidualnie. Generalnie nie lubię walących się ścian (dlatego często fotografuję szczegóły architektoniczne, a nie całe bryły budynków). Przyznaję jednak, że przy niektórych kadrach problem ten zupełnie mi nie przeszkadza, a czasem wręcz wzmacnia przekaz. Wspomniana płocka katedra jest tego dobrym przykładem.


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Kwi 2010, 10:31 

Postów: 4
Offline
Zgadzam się z opinią pana Szymona. Stosując obiektyw szerokokątny w architekturze z zamiarem późniejszego prostowania pionów w programach komputerowych trzeba liczyć się z tym, że i owszem linie wyprostujemy ale zdeformujemy proporcje. Widziałem zdjęcia na których hełm wieży kościoła po wyprostowaniu był od reszty budowli dwa razy większy, wyszło jakieś monstrum. Każde zdjęcie należy traktować indywidualnie i najlepiej pod kątem estetyki.....


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 04 Lip 2010, 16:56 
Awatar użytkownika

Postów: 2
Offline
Nie ma co narzekać. Całkiem ciekawe są przerysowania przy szerokim kącie. Oczywiście można pomyśleć o obiektywach ze zmienną osią optyczną ale ich ceny sa już nieciekawe:)
Ogólnie szeroki kąt jest dobry do krajobrazu ale ja go używam również do architektury. Pewnego razu wybrałem kadr i zacząłem się odsuwac by objąć cały budynek. Cofam się- kadruję, cofam-kadruję, cofam... Oparłem się wreszcie o płot i budynek w kadrze się nie zmieścił. Wtedy postanowiłem kupić szeroki kąt i jestem zadowolony.


Góra
  
   

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

 [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8673 | Wszystkich tematów: 619 | Wszystkich użytkowników: 2474Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group