Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 15 Wrz 2019, 16:03
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Pora dnia

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 07:47 
Awatar użytkownika

Wielokrotnie spotkałam się ze stwierdzeniem (z ust profesjonalistów), że naprawdę dobre zdjęcia krajobrazów można uzyskać fotografując jedynie o świcie i o zmierzchu. Chodzi oczywiście o kąt padania światła i jego barwę. Zastosowanie się do tej zasady sprawia mi niestety spore trudności i to nie z powodu konieczności wczesnego wstawania ;) Bo po pierwsze - konieczny statyw (nie lubię!), po drugie - zazwyczaj najlepsze widoki, które chciałabym sportretować trafiają mi się w ciągu dnia na trasie, a nie wokół miejsca w którym zatrzymujęsię na nocleg.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 14:58 
Awatar użytkownika

Myślę, że generalnie chodzi o rodzaj oświetlenia, a nie porę dnia. Powszechnie wiadomo, że w pełnym słońcu zdjęcia wychodzą tak sobie, a w najlepszym wypadku pocztówkowo. Jeśli chcemy z krajobrazy wydobyć więcej lepsze jest oświetlenie równomierne, takie jak np. podczas pochmurnego dnia. Jednak ja osobiście wogóle na to nie zwracam uwagi. Kolekcjonuję, przede wszystkim, miejsca, a fotografia jest niejako przy okazji :-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:02 
Awatar użytkownika

Tyle że w pochmurny dzień "nie ma nieba" i zdjęcia wychodzą brzydkie z takim białym tłem. A podmienianie tła w programie graficznym po to, żeby ładniej się prezentowało (znam takich, którzy tego zabiegu uzywają), to już moim zdaniem zbyt duża cyfrowa ingerencja w fotografię.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:20 

Zgadzam się. Pochmurny dzień to przekleństwo. Jakiś czas temu walczyłam z aparatem w takowy na rynku Starówki - z bardzo mizernym efektem :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:43 
Awatar użytkownika

Z tym pochmurnym dniem to się w sumie zgadzam, że to nic dobrego. Choć czasem to zależy, od fotografowanego tematu. Poza tym chmury chmurom nierówne. Jeśli faktycznie mamy do czynienia ze zwartą powłoką niepostrzępionych chmur faktycznie jest do kitu. Jednak jeśli chmury są zróżnicowane, często zmieniają swoje kształty dodają tylko krajobrazom dynamiki... czasem wręcz tworzą nowe krajobrazy. A tak na marginesie ja uwielbiam mgłę. Zdjęcia robione w takich warunkach niemal zawsze ciekawie wychodzą.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:52 
Awatar użytkownika

Kiedy zapytałam kiedyś na kursie fotografowania architektury pana prowadzącego, jak sobie z takim niebem radzić, odpowiedział prosto - tak kadrować, żeby nieba na zdjęciu nie było :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 23:00 

Otóż i ja zaczęłam stosować tę metodę i staram się nieba w takich pochmurnych przypadkach unikać :) Z mgłą nie miałam jeszcze do czynienia...może w tym roku się uda:)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 23:02 
Awatar użytkownika

Z tym unikaniem to dobra rada. Ja w ten sposób unikam walących się ścian przy fotografowaniu architektury. Tylko detale :-). Przynajmniej się staram.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Lut 2010, 15:34 

Pochmurny dzień to przekleństwo? Kiedy wybierałem się do Rezerwatu Cisów w Wierzchlesie,czekałem na pochmurny dzień, bez słońca, jak na zbawienie! Wewnątrz panuje wieczny półmrok, przy słońcu zbyt duża rozpiętośc tonalna nie pozwalała wydobyc tego co się chciało.Kiedy w końcu trafiłem na taki dzień spędziłem tam prawie cały dzień. Nawiasem mówiąc nie tylko słońce musiałem "pokonac". Dostanie się do rezerwatu bez przewodnika zajęło mi wiele czasu - lecz w końcu się udało.W tym roku znowu się wybieram w czerwcu na cały dzień - jeśli nie będzie słońca. Rezerwat jest rajem dla pasjonatów krajobrazu,makrofotografii, dziwnych form roślinnych.Polecam to miejsce w pochmurny dzień.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Lut 2010, 18:22 
Awatar użytkownika

No tak... zupełnie zapomnieliśmy o zdjęciach lasu. Faktycznie podczas słońca nic nie da się zrobić w jego czeluściach, bo fotografie wychodzą zbyt przekontrastwane - albo zbyt ciemne albo prześwietlone.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkich postów: 8568 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2412