Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 24 Sie 2019, 00:34
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 13 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Człowiek w obiektywie

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 12 Mar 2012, 20:55 
Awatar użytkownika

Marta Jóźwiak napisał(a):
Pytanie krótkie - czy gdy w zasięgu Waszych obiektywów znajdzie się człowiek ... i nie sposób go ominąć, bo stanowi on treść fotografii, to pytacie się fotografowanego o zgodę na zrobienie zdjęcia? W zasadzie to pytanie o etykę :). Mi zdarzyło się nie raz zrezygnować ze zrobienia zdjęcia, bo czułam zbyt duży dyskomfort. Inaczej jest gdy np: fotografuje się jakąś tłumną imprezę i ludzie są przygotowani na to, że stają się własnością fotografów ... a też inaczej, gdy fotografuje się np: bezdomnego na ulicy. Jakie są wasze odczucia?

Mam album swojego autorstwa poświęcony przypadkowym ludziom. Nigdy nikogo się nie pytałem o zgodę i zdjęcia robiłem nawet z jednego metra. Za najbardziej udane uważam te kiedy łapię kontakt wzrokowy z przechodniem. Bezdomni, kalecy, pijani jakie ma to znaczenie jeżeli chcemy uchwycić chwilę. Uwielbiam wyzwania co pozwala mi przełamać barierę w trakcie fotografowania. Oczywiście zdaję sobie sprawę że nie każdy nadaje się na tego typu zdjęcia dlatego na tym portalu mamy tyle znakomitych krajobrazów :)

Pozdrawiam Cię i życzę dużo odwagi w fotografii ulicznej :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 13 Mar 2012, 05:07 

Zbigniew Kowalik napisał(a):
Mam album swojego autorstwa poświęcony przypadkowym ludziom. Nigdy nikogo się nie pytałem o zgodę i zdjęcia robiłem nawet z jednego metra.

Fajnie, że podjąłeś ten temat. Dobrze byłoby zapoznać się z prawem :)
http://www.f-lex.pl/index.php/tag/ochrona-wizerunku/
Panią z lasu pokazałam tak by była nierozpoznawalna.
Myślę, że tu jest więcej krajobrazów niż ludzi nie dlatego, że brakuje odwagi ( zwłaszcza do zdjęć z ukrycia jej nie potrzeba), ale z powodu szacunku do wizerunku osób i konsekwencji prawnych.
Czy mógłbyś napisać coś więcej o swoim albumie? Tytuł, wydawnictwo, rok wydania? A może zrobisz zdjęcie okładce i wkleisz, tak jak inni PK-owcy z dorobkiem.
Pozdrawiam

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 16 Mar 2012, 21:20 
Awatar użytkownika

Jasne trzeba zapoznać się z prawem, dzięki za link otworzył mi oczy :)
Masz rację szanuj innych i nie fotografuj bez zgody innego człowieka :)
Co do publikacji mojego albumu to niestety poza siecią pospolitemu amatorowi nikt jeszcze nie zaproponował publikacji na większą skalę :)

Przepraszam że tak długo czekałas na odpowiedz, temat gdzieś mi uciekł :)

Pozdrawiam

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 13 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkich postów: 8567 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2412