Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 24 Lis 2020, 00:09
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Rabin Elimelech

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 00:07 
Awatar użytkownika

Nie. nie, nie. Jechać. To akurat wiem. Czyli muszę być na miejscu w sobotę, niestety. Bukowina, zatem weg. Też niestety....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 00:10 

W ubiegłym roku wybrałam się na włóczęgę po Łodzi (główne wspomnienia: aparat w torbie, bateria w domu w Warszawie i 1,5-godzinny spacer na cmentarz żydowski po to, aby odbić się od drzwi) i miałam okazję oglądać wystawę poświęconą chasydom właśnie. I ten Leżajsk mi się zamarzył. Szansa na pojechanie tam w marcu jest maleńka, niemal niewidoczna...jeśli Panu się uda, czekam na fotofelieton i obszerną relację:) A tak na marginesie - w czasach studiów (polonistyka) biegałam na wszystkie możliwe zajęcia poświęcone literaturze żydowskiej - tak namiętnie, że kolega zaczął nazywać mnie Rachelką :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 00:18 
Awatar użytkownika

Aleksandra Białas napisał(a):
A tak na marginesie - w czasach studiów (polonistyka) biegałam na wszystkie możliwe zajęcia poświęcone literaturze żydowskiej - tak namiętnie, że kolega zaczął nazywać mnie Rachelką
A ja już od lat zbieram wszelkie publikacje na temat zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Teraz mi się to wszystko trochę rozprzestrzeniło, ale com zobaczył to moje. Do dzisiaj w każdym miasteczku żelaznym punktem programu jest kirkut.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 01:05 

Ja niewiele niestety widziałam, ale wszystko przede mną. Teraz podróże będę odbywać w granicach kraju, więc nieco zaległości nadrobię. Cieszę się na przykład bardzo, że dotarłam do Tykocina i mogłam zobaczyć synagogę. A kirkuty? Mają w sobie coś magicznego, co ciężko oddać słowami. Kiedy tak o nich wspomniałeś, przed oczami pojawiły mi się dwa obrazy - poprzewracane w zieleni macewy w Lutowiskach i piękny, zadbany cmentarz w marokańskim Fes - walcowatego kształtu groby lśniące przybrudzoną bielą odbijającą się w promieniach zachodzącego słońca.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 01:15 
Awatar użytkownika

Hmmm... Szczebrzeszyn, Pruszków, Józefów, Krynki, Lesko... to tylko nieliczne z żydwoskich cmentarzy, o których moja pamięć nie zagaśnie :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 01:26 

Kolekcjonowania wspomnień czas zacząć:) W Krynkach byłam, ale jakimś przelotem i na cmentarz żydowski nie zajrzeliśmy. A szkoda...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 09:09 
Awatar użytkownika

Jadę, siedzę w ohelu i czekam. Na marginesie - możecie się ze mną nie zgadzać, ale najpiękniejszy na święcie kirkut jest w Pradze i koniec. Polskie, prowincjonalne nekropolie są unkatowe, egzotyczne, tajemnicze,niezwykłe, malownicze i baaaardzo urokliwe. Co widać zresztą na polskichkrajobrazach.pl...
Kwitel przycisnę i położę gdzie należy :-)))).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 12:57 

Heh...w Pradze byłam 6 dni i z żalem muszę się przyznać, że kirkut ominęliśmy...z braku funduszy :| Niestety jako biedni studenci musieliśmy niemal losować, nawet na którą wystawę mojego kochanego Alfonsa Muchy pójdziemy. Ale miasto za to przedreptałam dość nieźle. Jest w mym rankingu jednym z najpiękniejszych, jakie widziałam. I wrócę tam na Pewno:) I może znów przejdę z plecakiem ze Szpindlerowego Młyna do Karpacza?:):)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 15:15 
Awatar użytkownika

W Pradze nie byłem i rzeczonego kirkutu nie widziałem, ale myślę, że krakowski niewiele mu ustępuje ;-). Poza tym bardzo lubię także kirkut warszawski i pruszkowski. Może dlatego, że w pobliżu...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 16:20 
Awatar użytkownika

Szymon Narożniak napisał(a):
W Pradze nie byłem i rzeczonego kirkutu nie widziałem, ale myślę, że krakowski niewiele mu ustępuje ;-). Poza tym bardzo lubię także kirkut warszawski i pruszkowski. Może dlatego, że w pobliżu...

Błądzisz młody człowieku !!!!!!!! Takiego kirkutu jak na Josefovie nie ma nigdzie na świecie !. No, i tam spoczywa sam rabi ben Loewe, cudotwórca i numer jeden wśród wsystkich świętych !!! Ten od Golema. Macewy są tam ułożone piętrowo, a obok jest multum synagog. Zapewniam Cię uroczyście, że porównania nie ma..... :lol:

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Wszystkich postów: 8641 | Wszystkich tematów: 579 | Wszystkich użytkowników: 2506