Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 25 Lis 2020, 01:34
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Rabin Elimelech

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 16:44 
Awatar użytkownika

Dobra... namówiliście mnie. Pojadę i sprawdzę. Przy okazji bytności, gdzieś w Sudetach recz jasna :-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 17:05 
Awatar użytkownika

Szymon Narożniak napisał(a):
Dobra... namówiliście mnie. Pojadę i sprawdzę. Przy okazji bytności, gdzieś w Sudetach recz jasna :-).

Nie ja to wymyśłiłem, ale może ja, bo już nie pamiętam, ale... Nie przy okazji, ale głownie !! :lol: Głównie i przede wszystkim :lol: Aaa, co miałem powiedzieć, to to, że Praga, moja Praga, jest niczym i jak kobieta. Piękna, cudowna, zwiewna, słodka, fascynująca. Kapryśna i zwodnicza. Potrafi zaczarować, zauroczyć, zamroczyć. I odepchnąć ze wzgardą, odrzcucić, wypędzić. Może być wierna i oddana po sam czubek włosów, tańcząca na linie, namiętna i wyuzdana. Albo wyniosła, nieprzystępna, oschła i oślizła. Nie wolno. nie wolno jechać do Pragi samotnie, nie wolno ulec Jej ułudzie ! Pragę trzeba smakować, otwierać, dotykać delikatnie, leciutko, leciuteńko. A potem można już oszaleć. Zatem - Szymonie - nie przy okazji, nie na moment i na chwilę. W Pradze trzeba sie zanurzyć, zachłysnąć i zapomnieć o całym świecie. Wiem co mówię.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 17:11 
Awatar użytkownika

Za chwilę temat wyląduje w Hyde Parku ;)
Bo ja również Pragę pokochałam od pierwszego wejrzenia, chociaż spędziłam tam zaledwie pół dnia. I podobnie jak Aleksandra, wystawę Muchy traktowałam jako obowiązkową, chociaż tyle było atrakcji do wyboru ;)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 22:57 
Awatar użytkownika

Wprawdzie wystawę Muchy obejrzałam w Muzeum Narodowym w Warszawie a potem w Bratysławie,nie zaś w kraju autora...ale do Pragi jadę w przyszlą środę także pozdrowię od Państwa to pełne uroku miejsce włącznie z dzielnicą żydowską,która na szczęście znajduje się praktycznie w obrębie starego miasta,więc zawsze tam sobie drepczę...Pozdrawiam i trzymam kciuki za wyprawę do Leżajska.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 23:15 
Awatar użytkownika

Praska secesja i to nie tylko Mucha i nie tylko Jozefov to judaica ! Koniecznie trzeba zajść na Pańską do muzeum A.Muchy ( na rogu tej ulicy wpadł zresztą porucznik Lukas z psem ukradzionym przez Szwejka...) i na cmentarz pod wieżą na Żiżkovie gdzie jest pochowany Franz Kafka. Ogromne płótna Muchy zobaczyć można natomiast w Moravskym Krumlove, tam jest eksponowana monumentalna "Słowiańska epopea" z polonikiem jakim bez wątpienia jest wizja bitwy pod Grunwaldem ( ha!). I małe sprostowanko, które w zasadzie nic nie wnosi, bo w Prazde wszystko jest stare jak świat. Otóż dzielnica żydowska ( Paryska i okolice) nie jest na Starym, tylko na Nowym Mieście... , tak dla formalności.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 23:22 
Awatar użytkownika

A tak wracając do tematu Leżajska - dość obce i egzotyczne są dla mnie te tematy, więc może naiwnie zapytam - ta impreza to tylko dla mężczyzn? Nie żebym od razu chciała jechać, najpierw obejrzę Wasze fotorelacje, ale tak z ciekawości na przyszłość pytam :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 23:29 
Awatar użytkownika

Zaraz odpowiem szczególowo. Małysz drugi i latam od jednego pokoju do drugiego.... Za chwilkę stuknę.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Lut 2010, 23:51 
Awatar użytkownika

Rabin Elimelech, kory żył w XVIII wieku, jest nauczycielem i Najważniejszym Mistrzem wszystkich polskich dynastii chasydzkich. Do jego ohelu przyjeżdżają świętobliwi Żydzi z całego świata, wierząc że w dniu śmierci rabiego, jego dusza wraca na Ziemię. Przez całą noc i dzień trwa czuwanie, rytualne modły i czekanie na cud. Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, wszyscy się rozjeżdżają, ale za rok przybędą do Polski znowu... W ohelu są dwa odrębne pomieszczenia - dla mężczyzn i dla kobiet, ale dostać się tam, to już jest cud. Pozostaje obserwowanie zgromadzenia na ulicach,placach i na samym kirkucie. Chasydzi paradują po Leżajsku w lisich czapach, chalatach, jedwabnych pończochach etc. To jest wydarzenie nie mające precedensu.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 00:01 
Awatar użytkownika

Wszystko się sprzeniewierza przeciwko mojemu tam wyjazdowi, ale ja tam pojadę. Zobaczycie, że pojadę. Po tym co czytam powyżej, nie odpuszczę.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 00:06 
Awatar użytkownika

Ryszard Biskup napisał(a):
Małysz drugi i latam od jednego pokoju do drugiego.... Za chwilkę stuknę.
No piękny konkurs. Chyba nikt takiego scenariusz nie przewidział. Nieprawdopodobny sukces.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Wszystkich postów: 8642 | Wszystkich tematów: 580 | Wszystkich użytkowników: 2507