Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 22 Sty 2020, 01:02
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 11 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Topienie Marzanny

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 13 Mar 2010, 12:20 
Awatar użytkownika

Został tydzień kalendarzowej zimy :) Orientuje się ktoś z Was czy gdzieś w Polsce jest jeszcze praktykowany zwyczaj topienia Marzanny?

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 14 Mar 2010, 18:27 
Awatar użytkownika

Nie mam pojęcia, ostatni raz topiłam Marzannę w podstawówce...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 15 Mar 2010, 01:17 
Awatar użytkownika

Przyznam się, że oprócz lokalnych imprez w co po niektórych skansenach, też nie słyszałem o jakimś oryginale... odprawianym w "terenie" po dziś dzień.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 15 Mar 2010, 01:24 
Awatar użytkownika

wystarczy 21 03. czekać od rana na jakimś moście.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 16 Mar 2010, 09:26 
Awatar użytkownika

http://www.naczterykola.pl/pl/i,5,Zlot_ ... zanny.html

Świętokrzyscy zboczeńcy off-roadowi organizują coś takiego.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 04:32 
Awatar użytkownika

Z gdynia.pl:
Spotkajmy się w 21 marca 2010 r. o godzinie 12:00 przy Urzędzie Miasta Gdyni, skąd wspólnie przejdziemy na Bulwar Nadmorski gdzie uroczyście dokonamy topienia ponad czterometrowego Marzana.

Marto, będziesz? :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 16:26 
Awatar użytkownika

Właśnie się zastanawiam czy tę nieszczęsną kukłę utopić ze Stowarzyszeniem Młodzi dla Gdyni, czy też może wybrać się do Gdańska - Festiwal Bański Mydlanej:
Znalazłam taką notkę na gdansk.pl, dot. programu:
11:00 - rozpoczęcie Festiwalu
12:00 - występy artystyczne FETA Teatru na specjalne okoliczności pt. „Wiosenne porządki"
14:00 - pożegnanie zimy, czyli topienie Marzanny
15:00 - zakończenie Festiwalu
21 marzec 2010r.

A może uda się połączyć oba wydarzenia?:)

Na początku stycznia b.r. Pan Ryszard wstawił ciekawe zdjęcia Herodów, a przed tym kilka miesięcy wcześniej w księgarniach pojawiło się kilka ciekawych pozycji z serii Ocalić od Zapomnienia, w tym m.in.: "Polskie obrzędy i zwyczaje" Barbary Ogrodowskiej. I to zainspirowało mnie do tego, aby uważniej przyjrzeć się obrzędom, zwyczajom, które prawie zniknęły z polskiego podwórka, nawet jeśli i coś ocalało to dzieje się na marginesie. Niegdyś życie codzienne regulowały wszelakiego rodzaju wydarzenia religijne a dziś jest świeckość pełną gębą i „wszystko rozpływa się w morzu relatywizmu” językiem postmodernistów, życie regulują seriale. Gorsetu nie ma. Ciekawa jestem czy uda się nam właśnie ocalić od zapomnienia obrzędy ludowe. Stąd też i moje pytanie o topienie Marzanny :) Z tego co się zorientowałam, to zwyczaj topienia Marzanny jest też praktykowany m.in.: w skansenie sierpeckim, połączone jest to z konkursem na najładniejszą Marzannę. Ale czy czy coś więcej? Dla dzieci to głównie zabawa, ale ...ciekawa jestem po prostu ilu uczestników zdaje sobie sprawę, że to prastary, magiczny obrzęd przywoływania wiosny a nie tylko słomiana kukła i pretekst do wypicia piwa? :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 22:29 
Awatar użytkownika

Marta Jóźwiak napisał(a):
I to zainspirowało mnie do tego, aby uważniej przyjrzeć się obrzędom, zwyczajom, które prawie zniknęły z polskiego podwórka, nawet jeśli i coś ocalało to dzieje się na marginesie.
To prawda. Od lat jestem zfascynowany obrzędami i staram się każdego roku, jakiś "zaliczyć" i sfotografować. Niestety w większości przypadków trafiam na święta już dość dobrze poznane i opisane - weźmy choćby cały cykl świąt i obrzędów związanych z Wielkanocą. Wiadomo, że na palmy tzeba jechać na Kurpie lub do Lipnicy Murowanej, na Misterium Pasyjne do Kalwarii Zebrzydowskiej lub Górki Klasztornej itd. Tymczasem, jestem o tym święcie przekonany, w wielu zakątkach Polski są kultywowane lokalne, zupełnie nietypowe obrządki i zwyczaje, które do tej pory jeszcze nie wychynęły na szersze wody. Je chciałbym poznać. Jeśli ktoś o czymś wie nich koniecznie napisze.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 24 Mar 2010, 01:15 
Awatar użytkownika

Topienie Marzanny - to się dziś zdarza, świadkowałam, a za rok sama zrobię kukłę i ją utopię:) ...a na pewno warto takie wydarzenia przeżywać z dziećmi:)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 24 Mar 2010, 22:29 
Awatar użytkownika

I teraz trochę żałuję, że zniechęciłam się deszczową aurą i nie pojechałam do Gdyni ;)

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 11 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkich postów: 8578 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2431