Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 30 Paź 2020, 23:40
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Pejzaż z Chrystusikiem w tle

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 22:26 
Awatar użytkownika

Polecam z głębokim przekonaniem album wydany równo dziesięc lat temu przez oficynę Krupski i spółka. Andrzej Różycki i Piotr Szczegłów "Pejzaż Frasobliwy, kapliczki i krzyże przydrożne" Autorzy z budz ącą podziw pracowitością spenetrowali Polskę od morza po góry i rezultaty tej peregrynacji przedłożyli gawiedzi. Udfowodnili, że piękno ukrywa się za każdym zakrętem biegnącej pozornie do nikąd szosy. Bogactwo etnologiczne ( co może w tym przypadku, ma mniejsze,ale nie jestem co do tego przekonany znaczenie) przeogromny skarbiec i klimat lokalnego pejzażu. Nastrój spotęgowanej przez grę światła prowincji. Mistrzostwo tak często anonimowych cieśli, strugaczy, muratorów i wszelkiej maści architektów przydrożnych kapliczek, krucyfiksów, posadowionych gdzie nie bądź świątków. Uroda przemijania i odchodzącego w zapomnienie, przypruszonego lekkomyślną niepamięcią wczorajszego świata. Takie polskie kraobrazy, ale w wersji albumowej...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 22:41 
Awatar użytkownika

Przyznam się szczerze, że tej pozycji nie znam i nie widziałem, a wszak jej temat jest jednym z moich ulubionych w polskim pejzażu. Kontynuując tą, tak bliską memu sercu, tematykę przywołam jeszcze dwie pozycje: "Kapliczki i krzyże przydrożne polskiego Podkarpacia" Urszuli Janickiej-Krzywdy oraz nieocenioną wprost książkę prof. Wiktora Zina, fascynującą podróż przez polski krajobraz, zwyczaje i obrzędy - "Opowieści o polskich kapliczkach".

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 2 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8639 | Wszystkich tematów: 578 | Wszystkich użytkowników: 2501