Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 12 Gru 2019, 23:51
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Zamki i ich tajemnice

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 14:13 
Awatar użytkownika

To teraz nie beletrystyka, ale publikacja, która powinna być fundamentalną książką dla wszystkich miłośników polskiej przeszłości. Wydane przez Arkady w 2003 roku zbiorowe dzieło Leszka Kajzera,Stanisława Kołodziejskiego i Jana Salma "Leksykon zamków w Polsce". Synteza historii, a potem encyklopedyczne informacje o wszystkich najważniejszych i mniej ważnych obiektach. Zamkach, pałacach i rezydencjach. Tych zachowanych znakomicie i tych zrujnowanych do imentu, trudnych do zlokalizowania w terenie. Każdy opis uzupełniany jest o rysunkowy szkic, rekonstrukcję bryły ( o ile zachodzi taka potrzeba), zdjęcie archialne, albo wykonane wspólcześnie. Co do tych zdjęć, typowo inwentarzowych, można dyskutować :lol:,w portalu pk.pl spectrum jest (bywa) ciekawse... :lol: Nie mniej jednak, to jest rzecz pozwalająca wgłębić się w tematykę całego zagadnienia nazwijmy to oględnie architectura militaris. Znakomity katalog umożliwiający szczegółowe zaplanowanie wyprawy w historię. Moim zdaniem rewelacja, poszerzająca wiedzę jaką można zaczerpnąc z publikacji (też zresztą Arkad) Bohdana Guerquina "Zamki w Polsce".

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 15:07 
Awatar użytkownika

Miałem już dwa podejścia do wymienionej pozycji, ale zawsze ostatecznie cena gasiła mój zapał do jej posiadania. Jak jeszcze trochę pozachęcasz może trzecie podejście będzie udane ;-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:38 
Awatar użytkownika

Szymon Narożniak napisał(a):
Miałem już dwa podejścia do wymienionej pozycji, ale zawsze ostatecznie cena gasiła mój zapał do jej posiadania. Jak jeszcze trochę pozachęcasz może trzecie podejście będzie udane ;-).

Zrozumiałem, zachęcam, zanęcam. To jest proszę pana biblia miłośnika architektury obronnej..

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 23:16 
Awatar użytkownika

Muszę przyanć, że ja za takimi monograficznymi zestawieniami nigdy nie przepadałem (choć teraz nieco się do nich przekonuję). Mam mnóstwo pozycji odnoszących się do regionu, a zdecydowanie mniej do całej Polski. Zawsze mi się wydawały powierzchowne, ale owo przekonanie wynikało chyba z niewiedzy.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 22 Lut 2010, 13:30 
Awatar użytkownika

Szymon Narożniak napisał(a):
Muszę przyanć, że ja za takimi monograficznymi zestawieniami nigdy nie przepadałem (choć teraz nieco się do nich przekonuję). Mam mnóstwo pozycji odnoszących się do regionu, a zdecydowanie mniej do całej Polski. Zawsze mi się wydawały powierzchowne, ale owo przekonanie wynikało chyba z niewiedzy.

Bywaja monografie i są Monografie. Te, którą sugeruję są o tyle niezwykłe, że zawierają mnóstwo ważnych informacji. Ukierunkowywują, inspirują. To jest baza źródłowa,którą można poszerzyć o materiały właśnie przyczynkarskie. Z monografii, najczęściej, wiesz czego masz szukać...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Paź 2011, 16:26 
Awatar użytkownika

Od niedawna a właściwie od 2 tygodni mam tą książkę "Leksykon Zamków w Polsce" i jedno co mogę powiedzieć, że jest rewelacyjna. Pozwolono mi wybrać prezent na urodziny i sobie właśnie tę publikacje upatrzyłem ;) Z resztą miałem ją na oku od momentu wydania tylko zawsze tak kasa decydowała o tym, że jej nie brałem choć ostatnio już prawie uciułałem na nią ;)
W końcu mam pozycję, która opisuje wszystkie zamki i rozpala moją ciekawość do powiększania tej wiedzy. Wg mnie jest to pozycja nr 1 dla wszystkich fascynatów zamków w Polsce.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 24 Sty 2012, 11:31 

Polecam poczytanie stronyy http://online-urlop.pl. Jest na niej artykuł o zamkach

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 7 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8568 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2422