Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 17 Sty 2021, 19:54
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 401  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Konkurs - czy wiesz, co przedstawia zdjęcie. Sprawdź się!

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 28 Gru 2010, 17:25 
Awatar użytkownika

Załącznik:
PC070064.JPG
PC070064.JPG [ 70.01 KiB | Obejrzany 5192 razy ]

Przyznam, że zagadek tego typu nie lubię, bowiem autor zdjęcia wkleja jakiś detal, jakiś element większej całości i napina się, że ludzie szukają co to i gdzie to. :shock: :? Ale niech będzie, bo akurat taki motyw mam w zapasie. :o Dwoje czytelników zatopiło się w lekturze uczonej księgi. Pytanie brzmi - gdzie ? :oops: Ponieważ zagadka nie należy do łatwych od razu pierwsze podpowiedzi - południe Polski, miejsce skąd blisko do granicy, miasteczko zdegradowane do mało znaczącej rangi, chociaż prawie do samego centrum dotrzeć można nie tylko pekaesem, ale także koleją :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 12:06 
Awatar użytkownika

Jest jak przewidziałem niczym Kasandra - kółka obracają się w miejscu i ciężko idzie, ciężko jak diabli. Dobra, to takie koordynaty, że powinno zaskoczyć z miejsca i ruszyć przed siebie. To miasto nazywało się kiedyś po czesku Habelschwerdt, bo osadę - jak wiele innych w okolicy - założyli Czesi :-). Starówka ma kształ owocu z którego można wydestylować pyszniutką gruszkóweczkę :-). Są tutaj dwa rynki jeden jest zgodnie ze średniowiecznymi regułami kwadratowy, za to na drugim handlowano bydłem. Na tym pierwym jest kamienica z inkryminowanym godłem młodych czytelnikówe. Godło, oczywiście, jest nowożytne, metrykę ma ledwo stuletnią, zaledwie :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 13:54 
Awatar użytkownika

Po takiej podpowiedzi to pytanie jest banalnie proste, wystarczy wpisać w przeglądarce nazwę miejscowości na H, czyli czeską i wychodzi polska. Zostawiam to innym, ale jak nie będzie do wieczora chętnych to... .

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 15:11 
Awatar użytkownika

Zobaczymy, zobaczymy :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 15:16 
Awatar użytkownika

Ponadto - Przyjacielu - kilka tygodni wcześniej zaznaczyłem wyraźnie, że w tej zabawie nie chodzi przecie wyłącznie o schwytanie króliczka, tylko o pogonienie mu kota:-). Zagadeczka sobie powisiała ile jej się tam należy, więc podpowiedzi powinny naprowadzic na jedyny, konkretny i jednoznaczny trop....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 16:19 
Awatar użytkownika

A widzisz Pan, Panie Ryszardzie i tu Cię mam-nazwa czeska owego miasteczka brzmi nie HebelSchwerdt lecz Kladska Bystrice :))) Skoro o Bystrzycy Kłodzkiej już powiedzieliśmy, to proszę szanownych goniących króliczka o odgadnięcie nazwy tego oto miasteczka:

Image

Dla ułatwienia podpowiem, że leży nad dość długą polską rzeką, gdzieś jakieś 200km na północ od Bystrzycy Kłodzkiej.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 18:39 
Awatar użytkownika

Nic mnie nie masz, nic a nic. Jak mogłeś domniewać, że nie odróżniam jeżyków obcych :-). To był z mojej strony taki niewinny żarcik :-). Mowiąc zaś całkiem serio, rzecz w tym, że Czesi bardzo często niemieckie nazwy, słowa, wrzucają do swojego codziennego języka komunikacyjnego, bawiąc się w ten sposób lingwistyką. W przeszłości, na pograniczu czesko - niemieckim ( A rzeczona Bystrzyca to przecie Sudety !!!) bywało to na dziennym porządku, skończyło się definitywnie po wypędzeniu Niemców nach West. Bystrzyca, chociaż założona przez Gawła z Lemberku całe wieki była pod cesarskim butem... Quizy są pożyteczne - moim zdaniem - gdy bawią, a bawiąc uczą :-).

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 19:37 
Awatar użytkownika

Kolejna podpowiedź: w miasteczku tym w XIV wieku królowie polscy zawierali rozejmy, bądź układy, a liczba kościołów osiągnęła wartość 7, dziś są dwa: pofranciszkański/ na zdjęciu/ i farny.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Gru 2010, 23:47 
Awatar użytkownika

Witam sąsiada, zdaje mi się że to zespół klasztorny w Pyzdrach.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 31 Gru 2010, 09:52 
Awatar użytkownika

Zgadza się, to fragment miasteczka Pyzdry nad Wartą. Ciekawostką jest fakt, że w okresie zaborów była to najdalej na zachód wysunięta miejscowość imperium carskiego-Rosji.
Czas teraz na Pani zagadkę.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 401  Następna

Wszystkich postów: 8661 | Wszystkich tematów: 588 | Wszystkich użytkowników: 2529