Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 17 Sty 2021, 20:10
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209 ... 401  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Konkurs - czy wiesz, co przedstawia zdjęcie. Sprawdź się!

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Mar 2011, 20:26 
Awatar użytkownika

Brygida zadała zagadkę na osobnym wątku wklejając znaną powszechnie kaplicę prezydencką w Spale:-). Proponuję pogłowić się tym razem nie nad architekturą drewnianą, ale kamienną. Kościól jakiuch wiele, ale jednak niezwykły. W dodatku ufundowany przez władcę, który żeby zostać królem zmienił wyznanie i przestał wierzyć w dziewosłęby, utopce, willie, święte węże. Nawet swoją ojczystą mowę zdecydowanie porzucił, byle tylko zasiąść na niedwygodnym tronie. W jakiej miejscowości wystawiono z polecenia tego władcy taką gotycką świątynię ? Dla ułatwienia - to nie jest kieleckie, oj nie :-)
Załącznik:
zagadka.jpg [202.64 KiB]
Ściągnięto 110 razy

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 13:40 
Awatar użytkownika

Trudno lezie, więc kolejne podpowiedzi. To jest małe miasto, miasteczko, mieścina. odległe o kilkanaście kilometrów od większego i chyba bardziej znanego miasta. W każdym razie w trej ważniejszej osadzie ten sam król, który ten kościół ufundował, żenił się ze swoją czwartą ( no tak się złożyło) wybranką Elżbietą z Pilicy. Nie spodobało się to polskim panom i dziejopisowi Janowi Długoszowi, czemu dano odpowiedni wyraz.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 14:31 
Awatar użytkownika

Czyżby to był Sanok??

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 14:49 
Awatar użytkownika

Jak mi kiedyś napisałeś - jedziesz w dobrą stronę, ale Sanok to to nie jest. W tym grodzie odbyły się owe nieszczęsne zaślubiny, ale - jak jak z kolei wyżej napisałem - to jest mieścina, dziura, osada, byleco położone w pobliżu Sanoka :-). Powiem i tyle, że przestrzenny układ tego urbium został wpisany do katalogu. Nie pamiętam jakiego i dlaczego, ale pysznią się miejscowi tym faktem. Obnoszą się ( słusznie !!!) z uzasadnioną dumą z tego akurat powodu :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 19:55 
Awatar użytkownika

Mrzygłód

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 21:26 
Awatar użytkownika

ha teraz też już wiem, że to Mrzygłód ;) No to dawaj swoją zagadkę :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 08 Mar 2011, 22:09 
Awatar użytkownika

Co to za góra i co to za schronisko? Zdobywcy KGP mają ułatwione zadanie :D

Załączniki:
P7174289.jpg [140.98 KiB]
Ściągnięto 55 razy

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Mar 2011, 08:48 
Awatar użytkownika

Pewnie, że byłem i jadłem tam kanie. Andrzejówka.Nie zuważyłem, że pytasz też o górę. Jak się nazywa ta na zdjęciu - nie pamiętam, ale to pasmo Gór Suchych. Ma nieco ponad, albo tuż przy 800 metrach wyniosłości. Na pewno tamtędy przechodziłem z Wałbrzycha do Sokołowska :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Mar 2011, 09:03 
Awatar użytkownika

Załącznik:
z.jpg [85.14 KiB]
Ściągnięto 40 razy

Taka miła mieścina - i uwaga - tym razem nie kieleckie. Miasteczko jest połoźżone malowniczo, chociaż trochę z boku ważnej przelotowej trasy i trochę dalej do równie ważnej linii kolejowej. Trzeba się nieźle napocić, żeby przespacerować się ze stacji PKP do centrum osady. Obok, o rzut kamieniem jest drugie, tylko w ogóle nie zamieszkałe przez ludność miasto. Gdzie ejst ten ratusz ?

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Mar 2011, 11:49 
Awatar użytkownika

Ta miescina to najprawdopodobniej CIĄŻKOWICE w woj małopolskim a pow. tarnowski

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209 ... 401  Następna

Wszystkich postów: 8661 | Wszystkich tematów: 588 | Wszystkich użytkowników: 2529