Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 21 Sty 2021, 00:41
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255 ... 401  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Konkurs - czy wiesz, co przedstawia zdjęcie. Sprawdź się!

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 14 Paź 2011, 10:03 

Ryszard Biskup napisał(a):
Jak w zeszłym tygodniu byłem w Polkowicach, to zawadziłem i o Chocianów, gdzie jest kościół przebudowany z ratusza :-)

Dobrze, że o tym wspomniałeś. Nie chciałam tego pisać, bo w żadnych, dostępnych mi oczywiście, źródłach nie znalazłam potwierdzenia tej informacji. Może funkcjonuje w obiegu tak jak ta, że most kolejowy w Stanach to najdłuższy żelazny most w Europie :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 14 Paź 2011, 12:51 
Awatar użytkownika

Tym razem nie śpieszę się z podpowiedzią i czekam na Ryszarda, bo on zapewne będzie wiedział;)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 13:23 
Awatar użytkownika

Nie było mnie - Wiedeń ze mną szalał, ale już jestem i odpowiadam. To jest zrujnowana rezydencja w Bobrku nad Czarną Przemszą. Powiem Ci, jak może nie wiesz, że właścicielem ruin jest - jak mi się wydaje, bo pełnej wiedzy na dzisiaj nie posiadam - obcokrajowiec, Kurd Ziyad Roof. Kupił teren, kupił chałupę i zamierza odrestaurować to co zostało zniszczone przez ludzką głupotę. Pałac był całkiem całkiemn, ale kiedyś jacyś kretyni rozpalili w jednej z sal ognisko i obiekt poszedł z dymem. Byłem tam jakieś pięć, moźe sześc lat temu :-) . Na Twoim zdjęciu prezentuje się zdecydowanie lepiej niż dawniej :-)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 13:30 
Awatar użytkownika

Załącznik:
DSC_4274.jpg
DSC_4274.jpg [ 70.23 KiB | Obejrzany 5816 razy ]

Tak uważam - przewrotnie, przewrotnie - że zabawa powinna być pouczająca i kształcąca zarazem. Toteż pytam gdzie też znajduje się taki obelisk ozdobiony książęcą mitrą. To jest oczywiście pomnik, upamiętniający zaślubiny, a bliżej i precyzyjniej określając rocznicę. Okraglutką, zresztą.....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 15:22 
Awatar użytkownika

Zazdroszczę Ci tych wiedeńskich salonów. Widać kto należy do europejskiej elyty:)
Odpowiedź jest prawie precyzyjna faktycznie to dawny „zamek” nad Przemszą wzniesiony przez Jana Ligęzę herbu Półkozic w roku 1390-1408,który początkowo miał znaczenie militarne na szlaku handlowym na Morawy, gdzie grasowały „bandy” rabusiów. Później przechodził przez wiele możnych rodzin tj. Komorowscy, Wielopolscy, którym przestał wystarczać jako rezydencja, a jeszcze najeżdżający na te ziemie Szwedzi zrobili swoje i został rozebrany, by na jego piwnicach wybudowano klasycystyczny pałac.
Jako ciekawostkę muszę dodać, że jest to chyba jedyny pałac na świecie, który w swoich założeniach parkowych ma pomnik konia ratującego życie właścicielowi. Po pomniku zachował się podobno jedynie kamień ukryty w gąszczach parku. Wg. miejscowych opowiadań, koń wabiący się Ataman uratował życie księciu Adamowi Sapieha wynosząc go rannego z pola bitwy pod Komarowem i przenosząc go poza linię frontu. W zamian za to Ataman otrzymał do końca swoich dni wolność, nie był już siodłany i dokonał żywota w miejscu, gdzie znajduje się kamień.
Sapiehowie zajmowali go do samej wojny, potem przejęli go Niemcy i urządzili tam siedzibę żandarmerii, by po wojnie zgodnie z tradycją, znalazła się tam w części Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, a pozostałą część opanowała szkoła i przedszkole. Potem już niszczał i niszczał, aż do tej pory…
Faktycznie pałac został zakupiony w 2002r. przez Kurda Ziyada Rolfa, ale od momentu zakupu niewiele w nim się zmieniło, co mnie trochę zaskakuje, bo właściciel jest w zasadzie wiarygodny. To nie kto inny jak on pięknie wyremontował Dwór w Tomaszowicach, oficynę Willi Decjusza, Zamek w Przegorzanach.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 15:36 

Natalia Pytko napisał(a):
Ryszard Biskup napisał(a):
Jak w zeszłym tygodniu byłem w Polkowicach, to zawadziłem i o Chocianów, gdzie jest kościół przebudowany z ratusza :-)

Dobrze, że o tym wspomniałeś. Nie chciałam tego pisać, bo w żadnych, dostępnych mi oczywiście, źródłach nie znalazłam potwierdzenia tej informacji. Może funkcjonuje w obiegu tak jak ta, że most kolejowy w Stanach to najdłuższy żelazny most w Europie :)

Czekam na odpowiedź, jeśli ją znasz :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 15:52 
Awatar użytkownika

Pewnie,że tego info nie weryfikowałem, bo i kiedy ? Czy coś jest na rzeczy ? Na Śląsku w wielu miastach zobaczyć można sąsiadujące świątynie dwóch wyznań, co jest - pewnie tak - swoistym świadectwem minionej tolerancji religijnej. Zbór przerobiony z ratusza, może być z powodzeniem glossą do przeszłości tych ziem. Wiarygodność opowieści najlepiej sprawdzić we wrocławskim archiwum, ale to zajęcie żmudne i czasochłonne. A monografii Chocianowa ( wiarygodnej) niestety nie znam :-(.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 17 Paź 2011, 15:56 

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Paź 2011, 09:45 
Awatar użytkownika

Zgodnie z moimi przypuszczeniami idzie jak akwizytorowi środków czystości. Zatem prtoteza. To najdstarszy pomnik w całym mieście i najstarsza tego typu statua na całym Dolnym Śląsku. ustawiono ją by uczcić pięćdziesiąta rocznicę zaślubin książecej pary....

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Paź 2011, 17:22 

Udało się akwizytorowi sprzedać proszek do czyszczenia styków ;)
Oleśnica - Kolumna Złotych Godów

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 4003 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255 ... 401  Następna

Wszystkich postów: 8662 | Wszystkich tematów: 589 | Wszystkich użytkowników: 2532