Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 19 Kwi 2019, 01:03
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 16 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Filtry

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 14:54 
Awatar użytkownika

Używacie? Mam polara i takiego żóltawego sky, ale praktycznie nie uzywam, jakoś się nie moge przekonać, nie widzę specjalnej różnicy. Wcześniej, do innego aparatu, miałam praktycznie na stałe założony UV, ale bardziej do ochrony obiektywu niż do uzyskania jakiegoś specjalnego efektu. Chciałabym potestować jeszcze szarą połówkę, ale pewnie skończy się tak samo, wyrzuceniem pieniędzy i wrzuceniem szkiełka do szuflady :(

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 16:38 
Awatar użytkownika

Przyznam się uczciwie, że nie posiadam żadnego filtru. Przy starym zenicie miałam UV (jako ochrona obiektywu), i to wszystko. Niby wiem, jakie są korzyści np: z polaryzacyjnego czy też szarych, itp, ale na rozważaniach o zakupie się kończy. Idę w plener i dobieram ustawienia do warunków pogodowych. A jeśli już jest taka konieczność, to korzystam z filtrów PS :-), chociaż staram się aby ingerencja była jak najmniejsza. ... No chyba, że to ma być obrazek fantasy :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Mar 2010, 22:36 
Awatar użytkownika

Ja mam jeden filtr polaryzacyjny - pasujący do jednego z obiektywów szerokokątnych, którego często używam do fotografowania krajobrazu i uv-kę służącą głównie do zabezpieczenia obiekywu przed kurzem i porysowaniem. Kiedyś sporo używałem polara, a teraz zaprzestałem z uwagi na straty jasności, jakie powoduje.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 30 Mar 2010, 11:10 

Używam filtrów UV jako zabezpieczenie obiektywów, a także w terenie filtra polaryzacyjnego kołowego dla uzyskania granatowego nieba, bądź w celu eliminacji odbić i refleksów świetlnych.. Mam taż filtr gwiazdkowy do efektów specjalnych.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 06 Kwi 2010, 13:35 
Awatar użytkownika

Ja używałem filtru UV i mam go zawsze pod ręką w wypadku zdjęcia filtra polaryzacyjnego, którego ostatnio bardzo polubiłem. Tak naprawdę filtr UV w przypadku matryc COMOS nic nie daje prócz ochrony. Filtr polaryzacyjny daje efekty w każdych warunkach pogodowych i nie tylko do fotografowania krajobrazu. Doskonały do fotografowania architektury. Polecam cykl artykułów o polarach:
A tu trochę fizyki ;) http://www.optyczne.pl/33.1-poradnik-Fi ... stawy.html
Filtr polaryzacyjny w praktyce http://www.optyczne.pl/35.1-poradnik-Fi ... ktyce.html

Artykuły w pełni podają zastosowanie polarów

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Cze 2010, 07:13 
Awatar użytkownika

Stosuję UV, polar kołowy i połówkowy szary i jest to zestaw niezbędny do fotografii cyfrowej, z tym, że UV ma charakter tylko osłony przedniej soczewki w obiektywach, dwa pozostałe służą do kompensacji nieba. :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 07 Cze 2011, 20:34 
Awatar użytkownika

Ja powiem, że UV nie używam, tak jak wyżej napisali służy on do ochronny jedynie. Natomiast korzystam z filtra polaryzacyjnego i szarej połówki, a czasami zdarza sie pełny szary. Krajobraz bez szarej połówki nie wyjdzie niestety. Niebo przepalisz, a dołu nie doświetlisz. Czasami nawet program graficzny nie jest w stanie pomóc.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 10 Cze 2011, 12:20 
Awatar użytkownika

Artur Teca napisał(a):
Krajobraz bez szarej połówki nie wyjdzie niestety...

Artur, trochę się rozpędziłeś z tym twierdzeniem :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Lip 2011, 14:21 

Ja nie posiadam żadnego filtru do aparatu. Może to źle, może dobrze, jednak uważam, że nie są mi potrzebne.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Lip 2011, 20:07 

Dexter napisał(a):
Ja nie posiadam żadnego filtru do aparatu. Może to źle, może dobrze, jednak uważam, że nie są mi potrzebne.

To zupełnie tak jak ja. Mam już drugą lustrzankę, a filtra nie używałam jeszcze żadnego.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 16 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkich postów: 8532 | Wszystkich tematów: 528 | Wszystkich użytkowników: 2393