Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 25 Sty 2020, 12:22
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

 [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

    

Tereny poprzemysłowe

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 21:11 
Awatar użytkownika

Postów: 838
Offline
Opuszczone fabryki i tereny przemysłowe to bardzo wdzięczny temat na fotografię, ale wyprawy w takie miejsca zazwyczaj są dość utrudnione. Po pierwsze niebezpieczne, bo nikt takich terenów nie zabezpiecza przed zawaleniem, po drugie czasem zamieszkałe przez zdziczałe zwierzęta (i czasem ludzi :/ ). I często po prostu ogrodzone. Jeśli należą do jakiejś istniejącej firmy, mozna się ubiegać o przepustki na wejście i fotografowanie.
Macie doświadczenia w tym względzie? Ja w Gdańsku swojego czasu obfotografowałam koszary przy ul. Słowackiego (tuż przed zburzeniem i przejęciem przez dewelopera), ZNTK na Przeróbce i dawną fabrykę karabinów przy Łąkowej. Nie udało mi się jeszcze wybrać na tereny Stoczni Gdańskiej, tam wymagane są przepustki.


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 23:35 
Awatar użytkownika

Postów: 809
Offline
Dobrym przykłądem rozsądnego zagospodarowania terenów poprzemysłowych jest Żyrardów, świetnie sportretowany w serwisie: http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/1464:Zyrardow/. Ja pod nosem mam zakłady w Ursusie, które też planowane są pod zabudowę mieszkaniową, ale jeszcze tam nie byłem.


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 23 Lut 2010, 21:57 
Awatar użytkownika

Postów: 838
Offline
Podobno jednym z najlepszych w Polsce przykładów rewitalizacji takich obiektów jest Manufaktura w Łodzi. Mam zamiar odwiedzić jeszcze w tym roku.


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 23 Lut 2010, 22:43 
Awatar użytkownika

Postów: 809
Offline
Muszę przyznać, że ja (choć np. wspomniany Żyrardów bardzo mi się podoba) jakoś nie mogę przekonać się do terenów poprzemysłowych. Znam kilku fanatyków takich postindustrialnych krajobrazów, ale mnie to chyba (na razie) nie kręci. Choć do zdjęć z takich miejsc powoli się przekonuję. Może nawet powstanie taki tag w serwisie :-).


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 24 Lut 2010, 00:14 

Postów: 80
Offline
Dla mnie opuszczone fabryki to idealne miejsce na zamieszkanie. Czytałam swego czasu, że są już plany zagospodarowania byłej Fabryki Norblina (też planowano zburzyć!) - mają powstać bary, sklepy, butiki i oczywiście część mieszkaniowa i biurowa. Do zabytkowych budynków dołączą nowe, ale w XIX-wiecznym klimacie. Jestem bardzo ciekawa efektu. W Manufakturze byłam i przyznam, że robi wrażenie. To takie częściowe przenosiny w czasie. Jedną nogą jest się na Ziemi Obiecanej a drugą w H&M:) I koniecznie muszę wybrać się do Żyrardowa. Ale to już jak będzie ładna pogoda:)


Góra
  
   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 28 Lut 2010, 08:35 
Awatar użytkownika

Postów: 838
Offline
Jeśli jesteśmy przy udanych rewitalizacjach - to koniecznie trzeba wspomnieć o gdańskiej Filharmonii na Ołowiance, która mieści się w zaadaptowanym budynku dawnej elektrociepłowni.


Góra
  
   

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

 [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8578 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2432cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group