Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 29 Lis 2020, 09:39
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Jelenia Wyspa w Borach Tucholskich.

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 13 Cze 2011, 20:22 

Na terenie nadleśnictwa Tuchola w miejscowości Gołąbek znajduje się niezwykle urokliwa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna - Jelenia Wyspa. Powstała w latach 90-tych i prowadzi wzdłuż strumienia Stążka. Trasa dostępna przez cały rok dla turystów pieszych,liczy około 3,5 km i prowadzi przez esencję Borów Tucholskich. Mamy tu rzekę Stążkę - najczystszą w Borach,torfowiska, rezerwat Bagna nad Stążką o powierzchni 478,45 ha który został utworzony z myślą o ochronie największego w Borach Tucholskich kompleksu torfowisk z zachowanymi zbiorowiskami roślinności torfowisk niskich,przejściowych oraz unukalną florą gatunków reliktowych.Na szlaku ścieżki jest 10 przystanków tematycznych - rzeka Stążka,naturalne odnowienie lasu,torfowiska,ptasie remizy,bagna nad Stążką,paśniki dla zwierzyny,las naturalny,ochrona lasu przed owadami,drzewa doborowe,mrowiska.Na trasie znajdują się punkty obserwacyjne i widokowe,oraz miejsca odpoczynku. Z własnego doświadczenia wiem,że ścieżka najbardziej urokliwa jest na początku czerwca o świcie,a jescze lepiej po deszczu.Zachowując spokój i ciszę można spotkac sarny,jelenie,zobaczyc wydry,żurawie. Samochód najlepiej zostawic na parkingu Nadleśnictwa a nie na parkingu leśnym. Naprzeciwko nadleśnictwa,po drugiej stronie szosy znajduje się piękny ogród dendrologiczny z przepięknym widokiem na rozlewiska Stążki utworzone poprzez spiętrzenie strumienia.Każdy kto o świcie w czerwcu był na Jeleniej Wyspie nie żałuje. Polecam

Załączniki:
IMG_7751.JPG
IMG_7751.JPG [ 105.91 KiB | Obejrzany 4374 razy ]

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 18 Cze 2011, 14:02 

W sumie bywałem w Borach Tucholskich niejednokrotnie, jednak o tym miejscu nie słyszałem, a szkoda, takie piękne rejony trzeba rozsławiać, pisać o nich, by jak najwięcej osób zobaczyło te urokliwe miejsca.
Mościk na zdjęciu wygląda interesująco, a zdjęcie też całkiem, całkiem, jest takie 'soczyste'.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Lip 2011, 14:03 

Byłam tam i jestem zachwycona widokami. Oaza spokoju i ta soczysta zieleń... ah.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Lip 2011, 20:14 

Iris napisał(a):
Byłam tam i jestem zachwycona widokami. Oaza spokoju i ta soczysta zieleń... ah.

Brzmi bardzo , ale to bardzo zachęcająco.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 4 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8642 | Wszystkich tematów: 580 | Wszystkich użytkowników: 2507