Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 29 Lis 2020, 09:30
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Przewodniki po ścianie wschodniej

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 21:37 
Awatar użytkownika

Nie będę oryginalny, tylko inicjujący dyskusję. Rąkowski ! Grzegorz Rąkowski i oficyna Rewasz z Pruszkowa. Dwa tomy "Polski Egzotycznej". Lektura obowiązkowa, absolutnie. Możecie się ze mną nie zgadzać, ale to jest - moim zdaniem - idealny przewodnik dla miłośnika wędrówki i krajoznawstwa, elementarz po prostu. Kopalnia informacji, mnóstwo, mnóstwo szczegółów i brak nachalnej dydaktyki. Za to gawęda, opowieść, inspiracja. Iżby nie było za kolorowo - brakuje mi kompleksowej mapy całego opisywane obszaru, bo szkice jakie dołączono do opisu litościwie przemilczę... Ten przewodnik tyczy całej ściany wschodniej - od Suwalszczyzny po bramę Przemyską. Miodzio !!!!

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Lut 2010, 21:45 
Awatar użytkownika

W 100 proc. zgoda! Kupno pierwszego wydania pierwszego tomu Polski egzotycznej zmieniło w ogóle moje podejście do krajoznawstwa. W zasadzie to wtedy przestały się liczyć tylko góry. Wypada żałować, że obiecywany trzeci tom nigdy się nie ukazał.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Lut 2010, 15:15 
Awatar użytkownika

Swoją drogą Rąkowski zanim wydał przełomową Polskę Egzotyczną popełnił dwa inne mniejsze przewodniki, które jednak w pewnych kręgach były równie kultowe. To oczywiście jego "Bagna Biebrzańskie" przez wiele lat jedyny przewodnik po tym rejonie (mam egzemplarz z 1983 roku :-). Druga pozycja to "Mazury Garbate" (1989 rok). Oba przewodniki nie przypominają raczej Polski Egzotycznej, a dawne przewodniki Krygowskiego. Poza tym skupiają się głównie na przyrodniczych atrakcjach omawianych terenów. Niemniej to doskonałe pozycje - w moim przekonaniu najlepsze na zadane tematy, jakie dotychczas wydano.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Mar 2010, 23:11 
Awatar użytkownika

Osobom zainteresowanym etnografią polecam książkę Artura Gawła "Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie". Materiał zebrany w ramach działalności Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Opracowanie rzetelne i wnikliwe, poparte sporą ilością zdjęć i rysunków detali architektonicznych. Książka zawiera charakterystykę budynków mieszkalnych, opis rozwoju zdobnictwa i technik wykonywania oraz mnóstwo wzorów. Rzecz nie byłaby tak porywająca, gdyby nie fakt, że wszystkie te cudowności jeszcze tam są, jeszcze można je obserwować, jadąc drogami Podlasia. Jest to bez wątpienia jeden wielki żywy skansen. Tylko, jak długo jeszcze...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Mar 2010, 23:13 
Awatar użytkownika

"Rosjanie - staroobrzędowcy w Polsce" album wydany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Fundacji Miasto w Suwałkach w r.2007. Zawiera opis historii i obyczajów tej niezwykle ciekawej grupy wyznaniowej i mniejszości narodowej ze zdjęciami-dokumentalnymi ze zbiorów badacza, dr hab. Eugeniusza Iwańca, zdjęciami zawodowych fotografików, wreszcie tymi z prywatnych zasobów osób które zatknęły się ze staroobrzędowcami przypadkowo. Na moje oko - perełka wydawnicza i rzadka okazja, by się o nich czegoś dowiedzieć. Molena w Wodziłkach - przeważnie zamknięta, a ta w Suwałkach - szkoda gadać...:) A , jeszcze, co do udziału finansowego MSW - kiedyś wstrzymywało ono wszelkie publikacje dotyczące występowania na polskiej ziemi całej mozaiki kultur i wielowyznaniowości. Zatem - jeden z wielu wspaniałych signum temporis.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Mar 2010, 23:36 
Awatar użytkownika

Anna Miszalska-Gąsienica napisał(a):
Jest to bez wątpienia jeden wielki żywy skansen. Tylko, jak długo jeszcze...
W innym miejscu pisałem już o Dolinie Świsłoczy, którą prawdziwie uwielbiam. Niestety ostatni tam pobyt nie natchnął mnie otuchą. Coraz więcej domów stało odłogiem i niszczało... W moim mniemaniu to ostatnie lata tej pięknej krainy. Żal, po prostu żal.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 02 Mar 2010, 23:59 
Awatar użytkownika

Znikają, znikają... To się dzieje... Na naszych oczach.... Mam sporo rzeczy w swoim archiwum, które stały się smutnym dokumentem. Wiatraki, domy, młyny...Wszystko, co z drewna, ale nie tylko. A regiony.... - wszędzie ! A , choćby Puszcza Kampinoska - park przejmuje tereny do zalesień ! Jest to pewnie jakoś tam uzasadnione tzw dobrem narodowym, ale widoki fundamentów ,które zarasta chwast są bolesne. Jak się poznało i rozmawiało kiedyś z mieszkańcem takiej chalupy a dziś nie ma ani jego, ani domu...Ani akacji, pod którą stał.... Jest za to skansen w Granicy. Jest - na szczęście...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 03 Mar 2010, 00:07 
Awatar użytkownika

Anna Miszalska-Gąsienica napisał(a):
A , choćby Puszcza Kampinoska - park przejmuje tereny do zalesień !
A ja od lat, przynajmniej raz w roku, przejeżdżam na rowerze drogę z Czosnowa przez Janówek, Truskawkę i Wiersze do Roztoki. I z roku na rok popadam w coraz większą melancholię... A jeszcze kilka lat temu tętniło tu życie. Piękna trasa, którą polecam każdemu. Prawdziwy zakątek przyrody zrośniętej z człowiekiem, albo odwrotnie...

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 21 Mar 2010, 09:04 
Awatar użytkownika

No i ja dzięki temu wątkowi wzięłam do ręki "Polskę egzotyczną" - ale odłożyłam. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście skarbnica informacji. Ale sposób podania (graficzny, nie merytoryczny, bo tego ocenić nie zdążyłam) nie przypadł mi do gustu. Może kiedyś do niej wrócę, bo ścianę wschodnią mam zamiar jeszcze pooglądać.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 9 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8642 | Wszystkich tematów: 580 | Wszystkich użytkowników: 2507