Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 20 Paź 2019, 13:35
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Fotografujemy miasto nocą.

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Gru 2010, 14:55 
Awatar użytkownika

Warto sobie przypomnieć podstawowe zasady fotografowania miasta nocą.
- Najlepiej fotografować jest miasto tuż po zachodzie słońca gdy zapalone są juz latarnie, zaś niebo przybiera -w zależności od pogody i pory roku-ciekawe kolory: od fioletu po jaskrawą czerwień. Magic hour, czyli magiczna godzina-taką nazwę nosi ta pora dnia. Dzięki temu ,że nie ma jeszcze całkowitych ciemności, zdjecia jakie uzyskamy nie będą zbyt kontrastowe i zachowają widoczne szczegóły np. na scianach budynków itd.
-Wbrew pozorom małe natężenie światła nie musi powodować zwiększenia wartości ISO. Najlepiej korzystać ze statywu i dłuższych czasów naświetlania ustawiając ekwiwalent czułosci matrycy na 100/200 ISO i wyłączając VR-redukcję drgań.
-Chcąc pokazać jak największą naturalność sceny/ zdjęć nocnych/ należy zdjęcie niedoświetlić w stosunku do wskazań automatycznego pomiaru dokonanego przez aparat w ustawieniu "pomiar matrycowy" o wartość od -1 nawet do -3EV-fotografia cyfrowa pozawal bowiem na natychmiastow a korektę tych wartości w razie uzyskanie niezadowalających efektów.
-Dobrze jest obnizyć kontrast i fotografować w jakości RAW
- Zapis RAW zawiera wielokrotnie większą liczbę odcieni niż JPEG, pozwala na ustawienie balansu bieli dopiero w trakcie obróbki. Rozpiętość tonalna takiego zdjęcia jest o wiele większa.- Zapis w RAW ach pozwoli też na taki oto zabieg- jesli nie możemy sobie pozwolić na długie czasy -bo np. fot. z ręki to wykonujemy zdjęcia niedoświetlone o np. -1EV, co pozwala na dwukrotne skrócenie czsu naświetlania np zamiast 1/15- mamy 1/30 i nieporuszone zdjęcie. Późniejsze rozjaśnienie obrazu podczas edycji komputerowej nie spowoduje strat w jakości jak miałoby to miejsce przy zapisie JPEG
-Jeżeli robimy zdjęcia w jakości JPEG, to dobrze jest skorzystać z ręcznego ustawiania balansu bieli za pomocą białej kartki lub odpowiednich filtrów do pomiaru tegóż balansu.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Kwi 2011, 11:10 
Awatar użytkownika

Witam wszystkich.
Ostatnio wzięło mnie na fotografowanie nocą. Cały czas się uczę i to o czym pisze Pan Piotr pokrywa się z moimi (nikłymi) w tej dziedzinie doświadczeniami. I w związku z tym mam pytanie:
- Jaki program do wywoływania w formacie RAW najlepiej użyć? Najlepiej darmowy i w polskiej wersji językowej.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Kwi 2011, 11:30 
Awatar użytkownika

Podaję linki: http://fotoblogia.pl/2010/12/16/top-5-d ... plikow-raw i http://fotografiadlaciekawych.pl/index. ... likow-raw/ Ten program RAW Therapee jest w polskiej wersji i podobno nie jest zły. Ja Rawy, rzadko, rzadko ale obrabiam w nikonowskim NX Capture bo mam Nikona D60 Jak ewentualnie zainstalujesz RAW Therapee to poinformuj i zaopiniuj ten program, sam jestem jego ciekaw. W#iele innych programów i porad znajdziesz na http://www.Fotoblogia.
Kolejny link opisujący pokrótce RAW Therapee: http://www.szuman.eu/archives/589-Progr ... apee..html

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Kwi 2011, 12:16 
Awatar użytkownika

Kiedyś bawiłem się RAW Therapee i muszę przyznać, że programik bardzo mi się podobał. Łatwy w obsłudze + dużo możliwości ustawień = niezła zabawa. Jakiś czas temu przeszedłem jednak na LR3. Na dzień dzisiejszy jest to moim zdaniem najlepszy program do odrawiania.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Kwi 2011, 20:29 
Awatar użytkownika

Wiem, że LR3 jest doskonały ale na razie przydrogi.
Zainstalowałem Rawtherapee ale nie mogę w nim otworzyć żadnego swojego NEFa. Mam D90 i doczytałem, że wersja 2.4.1 nie obsługuje rawów z nikona d90. Link do nowszej wersji, która jest w fazie udoskonalania niestety nie działa. Poszukam jeszcze może coś znajdę.
Mam jeszcze wersję testową Zoner 10. Nawet mi się podoba ale po obrobieniu surowego formatu zapisuje mi się w jpg zdjęcie wielkości ok. 2,5 MB z 10 MB. Nie jestem "orłem" z informatyki i albo coś skopałem albo ta wersja testowa tak ma. Może mieliście do czynienia z tym programem...?

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 09 Kwi 2011, 20:44 
Awatar użytkownika

Kiedyś do GIMPA zainstalowałem dodatek, który obrabiał rawy i to całkiem nieźle sobie radził, potem obróbka w GIMP i było całkiem dobrze.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 11 Kwi 2011, 17:50 
Awatar użytkownika

No i ściągnąłem Gimpa...będę próbował.
Ale wracając do tematu fotografii nocą..... Miałem okazję uczestniczyć w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Wojtka Koykos. No i się zaraziłem fotografią nocną miejską. Polecam obejrzeć kilka zdjęć Wojtka:
http://wojtekkoykos.blogspot.com/

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 20 Kwi 2011, 12:05 
Awatar użytkownika

Piotr Maciejewski napisał(a):
No i ściągnąłem Gimpa...będę próbował.

Jak idą próby :?: :)

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 19 Maj 2011, 12:01 
Awatar użytkownika

No właśnie. Jak tam GIMP??

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 12 Wrz 2017, 19:47 
Awatar użytkownika

Co do statywu to piotr55 wszystko wyżej powiedział :evil:

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 10 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8566 | Wszystkich tematów: 530 | Wszystkich użytkowników: 2415