Zaloguj się | Zarejestruj się
 Obecny czas: 10 Sie 2020, 14:00
Użytkownicy *Szukaj Posty bez odpowiedzi Zobacz aktywne tematy

[ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kasparus - niedoszły skansen.

Napisz nowy temat Odpowiedz   
Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 24 Sty 2012, 18:12 

Kasparus - wieś położona na Kociewiu w obszarze Borów Tucholskich. Słynie z pięknej,starej, drewnianej architektury typowej dla obszaru Borów Tucholskich. Najstarsze ocalałe budynki mają około 200 lat. We wsi znajduje się kościół neogotycki drewnianoceglany pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny wybudowany w latach 1926 -0 1927 wybudowany w konstrukcji ryglowej. W latach siedemdziesiątych XX wieku planowano utworzyć na terenie wsi Skansen Kociewski, lecz z braku funduszy nic z tego nie wyszło. Bo jak mówią miejscowi - tu zwija się asfalt. W poblizu Kasparusa są dwa rezerwaty. Pierwszy to Rezerwat Krzywe Koło w Pętli Wdy o obszarze około 10 ha. Ochronie tu podlega silnie meandrująca w tym miejscu Wda oraz grąd wschodnioeuropejski w zakolach rzeki. Drugi rezerwat to Rezerwat Zdrójno o powierzchni prawie 168 ha, gdzie ochronie podlega jezioro Brzezianek ukryte głęboko w borach sosnowych i Struga Brzezianek zwana też Świętą Strugą. Spotkać można tam liczne żeremia i tamy bobrowe. Chodząc po wsi trudno oprzeć się wrażeniu, że znajdujące się tam stare ,drewniane zabudowania powinny zostać otoczone opieką,aby dać świadectwo minionych lat. W ostatnich latach wiele domów zostało wykupionych jako domy letniskowe w większości przez osoby z Trójmiasta. Polecam to miejsce ze względu na unikalną drewnianą zabudowę. Tam się czas zatrzymał. Zdjęcia z tej wsi i okolic można obejrzeć na profilu Beaty Biernat i na profilu Borowiak.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 25 Sty 2012, 10:41 
Awatar użytkownika

No tak, ale ta moja ulubiona wieś zmienia swoje oblicze. Powstają nowe, fakt - schludne, estetyczne domy, które jednak mogłyby stać gdziekolwiek, zupełnie nie nawiązują do "autochtonicznej" architektury ani projektem, ani materiałem z którego zostały zbudowane. Może jestem marudna, ale znam tę wieś od ponad 30 lat i wtedy tych drewnianych domów było mnóstwo i faktycznie był to ewenement. Asfalt może się tam zwija, ale są na szczęście wsie i to w najbliższej okolicy Kasparusa, gdzie nie ma go wcale :D

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 25 Sty 2012, 12:02 

Widziałam zdjecia i jestem pod duzym wrazeniem, osobiście mnie boli fakt komercjalizacji prawie wszystkiego, ale może dobrą stroną jest też to że dzieki komercjalizacji niektore domy zostaną zachowane.

Autor postu
Treść wiadomościPostWysłany: 23 Kwi 2018, 13:51 

Tak samo.
Tutaj podobne : https://centrum.fizjoterapeuty.pl można zobaczyć.

Napisz nowy temat Odpowiedz

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

[ 4 posty(ów) ] 

Wszystkich postów: 8673 | Wszystkich tematów: 619 | Wszystkich użytkowników: 2474